Takip Edin

HTML

HTML’de style ÖZELLİĞİ

HTML’de bulunan stiller temelde bir belgenin tarayıcıda nasıl sunulacağını tanımlayan kurallardır. Stil bilgileri, ayrı bir belge şeklinde eklenebileceği gibi HTML belgesine de gömülebilirler.

Bir HTML belgesine stil bilgisi uygulamanın 3 yöntemi vardır:

  • Satır İçi Stil: Bu yöntemde style özelliği, HTML başlangıç etiketinin içinde kullanılır.
  • Dahili Stil: Bu yöntemde <style> elemanı, belgenin <head> elemanının içinde kullanılır.
  • Harici Stil Sayfası: Bu yöntemde <link> elemanı, harici bir CSS dosyasını belirtmek için kullanılır.

Satır İçi Stil

Satır içi stiller, CSS kurallarını doğrudan başlangıç etiketine yerleştirerek bir elemana benzersiz stil kuralları uygulamak için kullanılır. Satır içi stil, bir elemana <style> özelliği kullanılarak yerleştirilir.

style özelliği, bir dizi CSS özelliği ve değer çifti içerir. Her özellik : değer çifti, tıpkı dahili ve harici stil sayfalarında yazıldığı gibi ; ile ayrılır.

Satır içi stillerin uygulanması, genellikle kötü bir uygulama olarak kabul edilmektedir. Stil kuralları, HTML etiketinin içerisine doğrudan yerleştirildiğinden sunumun belgenin içeriğiyle karıştırılmasına neden olur, bu da bir web sitesinin güncellenmesini ve sürdürülebilirliğini zorlaştırır.

Dahili Stil

Dahili stil sayfaları, yalnızca dahil oldukları belgeyi etkilerler.

Dahili stil sayfaları, <style> elemanını kullanarak bir HTML belgesinin <head> bölümünde tanımlanırlar.

Harici Stil Sayfası

Birden fazla sayfaya stil uygulanacağı zaman harici bir stil sayfası kullanmak idealdir.

Harici stil sayfası, tüm stil kurallarını siteniz üzerindeki herhangi bir HTML belgesine link verebileceğiniz ayrı bir belgede tutar.

Harici stil sayfaları, en esnek stil uygulama yöntemidir çünkü harici bir stil sayfasıyla yalnızca bir dosyayı değiştirerek tüm web sitesinin görünümünü değiştirebilirsiniz.

Harici stil sayfaları, bağlantı verme ve içe aktarma olmak üzere 2 yolla eklenebilir.

Harici Stil Sayfalarını Bağlama

Harici bir stil sayfası, bir HTML belgesine <link> etiketi kullanılarak bağlanabilir. <link> etiketi, HTML sayfasının <head> bölümünde belirtilir.

Harici Stil Sayfalarını İçe Aktarma

Harici bir stil sayfası yüklemenin başka bir yolu da @import kuralıdır. @import komutu, tarayıcıya harici bir stil sayfası yüklemesi ve onun stillerini kullanması gerektiği hakkında talimat verir. Ayrıca <style> elemanı kullanılarak, başka CSS kuralları da dahil edilebilir.

Devamını oku

Popüler

error: Content is protected !!