Takip Edin

HTML

HTML’de Paragraflar

Paragraf elemanları, web sayfalarında metin yayınlamak için kullanılırlar.

Paragraflar, <p> elemanıyla tanımlanırlar. Paragraf etiketi, genellikle metninizi yayınlamanız gereken ilk etikettir.

Not: Tarayıcıların yerleşik stil sayfaları, bir paragraf içeriğinin altında ve üstünde otomatik olarak boşluk(kenar boşluğu) bırakır.

Paragraf Elemanlarını Kapatmak

HTML4 ve önceki sürümlerinde yeni bir paragraf başlatmak için açılış etiketini kullanmak yeterliydi. Çoğu tarayıcı, kapanış etiketini unutsanız dahi HTML’yi doğru bir şekilde görüntüleyecektir.

Yukarıdaki örnekte bulunan HTML kodu, çoğu tarayıcıda çalışır ancak kapanış etiketinin unutulması, beklenmeyen hatalara yol açabilir.

Not: İleriye dönük uyumluluk ve iyi kodlama tekniği için hem açılış hem de kapanış etiketlerini kullanmanız tavsiye edilir.

Satır Sonları Oluşturmak

<br> etiketi, web sayfasında satır sonu eklemek için kullanılır.

<br>, boş eleman olduğundan kapanış etiketine(</br>) gerek yoktur.

HTML Gösterimi

HTML’nin nasıl görüntüleneceğinden emin olamazsınız. Yeniden boyutlandırılmış pencereler, büyük veya küçük ekranlar farklı boyutlar oluştururlar.

HTML kodunuza fazladan boşluk veya satır ekleyerek çıktıyı değiştiremezsiniz. Sayfa görüntülendiğinde tarayıcı, fazladan olan boşluk ve satırları kaldıracaktır.

<pre> Elemanı

Boş alanları yönetmek için <br>, &nbsp; vb. kullanmak her zaman uygun bir yol değildir. Sekmeleri, aralıkları, satır sonlarını vb. HTML dosyasında yazıldığı gibi görüntülemek için alternatif olarak <pre> elemanını kullanabilirsiniz. <pre> elemanı; şiir, kod gibi boşlukların ve satır sonlarının önemli olduğu metinlerin sunumunda oldukça kullanışlıdır.

Devamını oku

Popüler

error: Content is protected !!