Takip Edin

HTML

HTML Başlıkları

Başlıklar, web sayfası içeriğinin hiyerarşisini ve yapısını tanımlamada büyük öneme sahiptir.

HTML’de h1‘den h6‘ya kadar toplamda 6 düzey başlık bulunmaktadır.

<h1>-<h6> etiketleri, başlıkları önemine göre göstermek için kullanılırlar. Tarayıcı varsayılanı olarak başlıklar, normal metinden daha büyük ve daha kalın fontla gösterilirler. <h1> etiketi, web sayfasının en önemli ve en büyük başlığını, <h6> etiketi ise en küçük ve en az öneme sahip başlığını temsil eder.

Not: Bir web sayfasına her başlık etiketi yerleştirdiğinizde web tarayıcısının yerleşik stil sayfaları, her başlıktan önce ve sonra otomatik olarak boş bir alan(kenar boşluğu) oluşturur.

Başlıkların Önemi

HTML başlıkları, önemli konuları ve doküman yapısını vurgular böylece kullanıcı etkileşimini artırmış olur.

Bir web sayfasında yalnızca bir adet <h1> etiketi kullanmanız önerilir. Bu etiket, sayfanın ne hakkında olduğunu açıklamalı ve Google’da sıralamanızı yükseltmeye yardımcı olması için bir anahtar kelime içermelidir.

Arama motorları, web sayfanızın yapısını ve içeriğini indekslemek için başlıkları kullanır.

Not: Metninizi büyük ya da kalın göstermek için başlıkları kullanmayın. Onları sadece belgenizin başlığını vurgulamak ve belge yapısını göstermek için kullanın.

Başlık Boyutu

Her HTML başlığı varsayılan bir boyuta sahiptir ancak CSS font-size özelliğini kullanarak style özelliğine sahip olan herhangi bir başlık için bir boyut ayarlayabilirsiniz.

Yatay Çizgi

Bir HTML sayfasında içerikleri ayırmak için <hr> elemanı kullanılır ve yatay çizgi şeklinde gösterilir.

<head> Elemanı

<head> elemanı, web sayfası hakkında kullanıcıya gösterilmeyen meta verileri(karakter kümesi, doküman başlığı, stiller, bağlantılar, komut dosyaları) içerir.

Meta verileri, tarayıcılara ve arama motorlarına web sayfası hakkında teknik bilgi sağlarlar.

<head> elemanı, <html> ve <body> etiketleri arasına yerleştirilir.

Devamını oku

Popüler

error: Content is protected !!